ANTENOWE INSTALACJE ZBIOROWE
podstawowe informacje dla inwestorów, właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych
Wobec trwającej cyfryzacji, chcielibyśmy zainteresować Państwa nowoczesnymi antenowymi instalacjami zbiorowymi (AIZ) umożliwiającymi odbiór naziemnych cyfrowych programów telewizyjnych DVB-T, radiowych T-DAB oraz satelitarnych za pomocą jednego zestawu anten RTV/SAT dla całego budynku, posesji itp.
Obecnie w Bydgoszczy i okolicy dostępne jest bez opłat 20 programów oraz 8 w pakiecie płatnym.
Przystosowanie istniejących systemów AIZ do odbioru cyfrowych programów naziemnych oraz budowa nowych musi się odbyć zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Infrastruktury określonymi w dokumencie Nr 1 pt. Wytyczne dotyczące modernizacji Antenowych Instalacji Zbiorowych (AIZ) po wprowadzeniu DVB-T.
Na stronie Ministerstwa znajduje się też inny istotny, przydatny dla zarządców budynków wielorodzinnych dokument Nr 2 pt. Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla antenowych instalacji zbiorowych przeznaczonych do reemisji usług.
Nowoczesna antenowa instalacja zbiorowa (AIZ) wymaga zainstalowania tylko jednego zestawu anten dla całego budynku
Instalacja AIZ w dużym uproszczeniu to:
1. Pole antenowe (część czołowa zewnętrzna, najczęściej na dachu budynku)
* maszt, elementy mocowania (uchwyty, stojaki, odciągi, itp.)
* antena telewizji naziemnej (DVB-T), antena radiowa (UKF, T-DAB) i antena satelitarna
* okablowanie zewnętrzne (od anten do wzmacniacza i multiswitcha)
2. Część czołowa wewnętrzna
* wzmacniacz selektywny (strojony, z filtrami)
* zestaw rozgałęźników i przełączników (multiswitchswitch)
3. Instalacja końcowa wewnętrzna (abonencka)
* okablowanie budynku od części czołowej do mieszkań
*multimedialna skrzynka mieszkaniowa (przyłącza, rozgałęźniki do poszczególnych gniazd )
* gniazdo abonenckie R / TV / SAT do podłączenia radia, telewizora i dekodera satelitarnego
* kable abonenckie (od gniazda do urządzenia)
AIZ w budynkach wielorodzinnych
Często podczas rozmów z deweloperami w trakcie budowy, możemy usłyszeć, że
taka instalacja jest zbędna, ponieważ przyszli mieszkańcy będę mieli dostęp do oferty
telewizji kablowej (TVK) np. UPC, VECTRA, AWACOM lub łącza np. światłowodowego Telekomunikacji Polskiej S.A. lub NETIA S.A. Jednak zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Infrastruktury (wg pkt. 7 dokumentu Nr 1) należy taką instalację wykonać.
Skąd takie podejście inwestorów? Odpowiedź jest prosta – podpisując umowy z TVK inwestorzy otrzymują pełną infrastrukturę bez ponoszenia ze swojej strony dodatkowych kosztów. Takie postępowanie jest błędne i niezgodne z prawem, ze względu na różnorodne wymagania klientów co do oferty programowej, jak również kwestii finansowych.
Mieszkańcy zostają nie jako „zmuszeni”, wobec braku alternatywnej instalacji, do skorzystania z „jedynie dostępnej” kablówki.
Skutkuje to tym, że na nowoczesnym osiedlu z przestronnymi tarasami, klatkami schodowymi, starannym i drogim wykończeniem elewacji, w niedługim czasie od przekazania lokali mieszkańcom, pojawiają się anteny naziemne i satelitarne różnych platform cyfrowych. Są one często montowane w sposób amatorski szpecąc, dewastując budynek i stwarzając zagrożenie.
Podobna sytuacja występuje w starszych budynkach, które posiadały instalacje zbiorowe
typu AZART. W ramach oszczędności, przez brak bieżącej konserwacji i modyfikacji uległy one degradacji lub zostały zlikwidowane, na rzecz operatorów kablowych (TVK).
Inną grupę stanowią budynki bez zbiorczej instalacji antenowej - stare budownictwo (kamienice) gdzie bazowano na antenach indywidualnych które do dzisiaj szpecą ”lasami” niekonserwowanych, zardzewiałych masztów stanowiących zagrożenie i zwisającej na elewacji plątaniny kabli. Remonty kamienic są doskonałą okazją do zamontowania nowoczesnego sytemu AIZ.
![]() |
Zapraszamy do współpracy projektantów, deweloperów, zarządców, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, uczelnie, właścicieli posesji, firmy instalacyjne i budowlane oraz pozostałych inwestorów. Posiadane wieloletnie doświadczenie uzupełniane udziałem w wielu branżowych szkoleniach jest gwarancją zaprojektowania, modyfikacji, budowy i utrzymania niezawodnych instalacji spełniających wymagania inwestorów i odpowiednich norm. właściciel |